Skip to main content

Kotły elektryczne - działanie i budowa

|   News

 

Planując budowę domu lub generalny jego remont, często stajemy przed dylematem, jaki rodzaj kotła c.o wybrać. Tak, aby koszty ogrzewania nie były za wysokie, a obsługa urządzenia nie sprawiała problemów. Nowoczesny kocioł elektryczny wydaje się więc najrozsądniejszym rozwiązaniem, a przede wszystkim doskonałą alternatywą dla innych urządzeń dostarczających ciepło do domu. Co więcej, jego konstrukcja nie jest zbyt skomplikowana, praca zautomatyzowana, a obsługa ogranicza się jedynie do systematycznych przeglądów serwisowych.

Prosta konstrukcja, wysoka sprawność

Choć kotły zasilane paliwami stałymi wydają się wciąż najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem, to niestety ich niekorzystny wpływ na środowisko naturalne jest coraz bardziej zauważalny. Co więcej, ich codzienne użytkowanie wymaga systematycznej kontroli stanu paleniska, jak również pracochłonnego uzupełniania opału.

Takich problemów nie mają użytkownicy kotłów elektrycznych. Prąd jest najprostszym w obsłudze źródłem ciepła, a ogrzewanie nim domu wbrew pozorom nie musi się wiązać z dużymi kosztami. Nowoczesny piec na prądto niewielkie i stosunkowo lekkie urządzenie, które można zamontować praktycznie wszędzie.

Do jego instalacji nie są potrzebne specjalne przyłącza, nie ma też konieczności zaadoptowania osobnego pomieszczenia, zbudowania zaawansowanego systemu wentylacji, czy też budowania komina. Kocioł elektrycznycechuje się dość prostą budową, a zasada jego działania nie jest skomplikowana.

 Źródłem ciepła jest grzałka, najczęściej wykonana z metalowego rdzenia oporowego zabezpieczonego miedzianą, mosiężną lub stalową osłoną, efektywnie chroniącą przed bezpośrednim działaniem czynnika grzewczego krążącego w instalacji centralnego ogrzewania.

W kotłach zasilanych energią elektryczną znajduje się jedna grzałka lub ich zespół. Jest to uzależnione od konkretnego modelu pieca, jak również jego mocy grzewczej. Grzałki uruchamiają się stopniowo, wraz ze wzrastającym zapotrzebowaniem na ciepło. Sterowanie nimi odbywa się automatycznie, za pomocą programatora, który można zaprogramować według indywidualnych potrzeb użytkownika. Ich włączanie może być uzależnione od automatyki pokojowej, zastosowanej w pomieszczeniu kontrolnym lub dostosowane do temperatury panującej na zewnątrz.

Kocioł na prąd, zależnie od modelu może byćwyposażony w szereg narzędzi, potrzebnych do jego prawidłowego działania, między innymi w pompę obiegową i przeponowe naczynie wzbiorcze, umożliwiające gromadzenie wody, która zwiększa swoją objętość w wyniku podgrzewania. Zaopatrzony jest również w termostaty i zawory bezpieczeństwa, efektywne chroniące piec przed uszkodzeniem. Posiada także ograniczniki poboru prądu, zabezpieczające instalację elektryczną przed przeciążeniem.

Zasada działania kotła elektrycznego

Kocioł na prąd pobiera energię elektryczną, która błyskawicznie nagrzewa grzałkę, a ta przetwarza ją na ciepło przekazywane bezpośrednio do instalacji grzewczej.

Im mniejsza i nowocześniejsza będzie instalacja grzewcza, tym szybciej nagrzewał się będzie czynnik w niej krążący i efektywniej oddawał ciepło. Piec na prądmoże być jednofunkcyjny i być wykorzystywany jedynie do ogrzewania czynnika grzewczego znajdującego się w instalacji c.o. W wielu modelach istnieje możliwość podłączenia pakietu c.w.u. Najnowocześniejsze kotły mogą też bezpiecznie współpracować z instalacją PV, a także z pompami ciepła.

Wróć